Yandex Metrica web site trafiğini, dönüşümleri ve kullanıcı davranışlarını ölçmek için kullanılan önemli bir performans ölçüm aracıdır. Şuan piyasada Google Analytics kadar yaygın olmasa da, Google Analytics’e göre bazı avantajları bulunmaktadır.

yandex-metrica-nedirr

Yandex Metrica uygulaması, e-ticaret siteleri ve web sitelerini ziyaret eden kullanıcıların davranışlarını ölçmek amacıyla kullanılmaktadır.  Genel olarak Google Analytics uygulamasına rakip olacak nitelikte donanıma sahip bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz. Metrica ile internet sitelerindeki kullanıcı davranışlarının tamamını analiz edebildiğinizi söyleyebiliriz. Yandex Metrica uygulaması kullanılarak, web sitelerinin organik ziyaretçilerinin oranları tespit edebilir, kullanıcıların e-ticaret siteleri üzerinden gerçekleştirdikleri dönüşüm faaliyetleri analiz edebilir ve internet sitelerinin daha fazla geliştirilebilmesi için stratejiler geliştirebilirsiniz.

Yandex Metrica Uygulamasının Özellikleri Nelerdir?

 Uygulamanın genel özellikleri aşağıda detaylı bir şekilde açıklanmıştır:

-Yandex Metrica uygulaması kullanılarak, web sitelerinin genel veri analizleri yapılmaktadır.

Web sitelerinin ziyaretçi hareketleri ve dönüşüm oranları gibi hesaplamalar, Yandex Metrica üzerinden gerçekleştirilmektedir.

-Bu uygulama, tamamen ücretsiz olacak şekilde hizmet vermektedir.

-Uygulamanın içerisinde ısı haritası ve Webvisor özellikleri yer almaktadır.

-Isı haritası özelliği, web sitesi üzerindeki herhangi bir alana tıklama yapılması durumunda, tüm hareketleri kayıt altına alan bir özelliktir.

-Webvisor özelliği, her bir oturuma ait hareketlerin tamamını kayıt altına almakta ve video şeklinde, tüm hareketlerin izlenmesini sağlamaktadır.

-Yandex Metrica sayesinde, çevrimiçi ve çevrimdışı reklamlarının verimlilik oranları analiz edilmektedir.

Webvisor Teknolojisi

Yandex Metrica’da bulunan Webvisor teknolojisi kullanıcıların tıklama, kaydırma ve sitedeki davranışlarına ait video kayıtlarını tutarak kullanıcı deneyimini geliştirmeniz için önemli içgörüler sunmaktadır. Webvisor teknolojisi ile neler yapabilirsiniz ?

-Tıklama haritası oluşturarak, tıklamaların en çok yoğunlaştığı yerleri görmek

-Scroll haritası oluşturarak, sitede veya sayfalarda kullanıcıların sayfanın hangi kısmına kadar indiğini görmek

-Form haritasını kullanarak, ziyaretçilerin formlarla olan etkileşimlerini görmek

Yandex Metrica n

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz üzere, Webvisor teknolojisiyle bağlantı haritası, tıklama haritası ve kaydırma haritası yer alır. Bağlantı haritası (link map), ziyaretçilerin web sitesinde en çok tıkladığı bağlantıları ve tıklama haritası (click map) da sayfada kaydedilen bağlantıları gösterir. Siteyi ziyaret edenlerin en fazla dikkatini çektiği alanlar kaydırma haritası (scroll map) ile görüntülenebilir. Veri depolama konusunda ise süre sınırına sahip değildir. Ayrıca veri trafiği için sınırlama bulunmayan araçta veriler gerçek zamanlı olarak güncellenir.

Yandex Metrica’yı Sitenize Nasıl Eklersiniz?

Yandex Metrica’yı sitenize eklemek için çoğu zaman bir yazılımcıya ihtiyaç duymazsınız. Çünkü Yandex Metrica paneli üzerinden aldığınız kodu sitenizin header ya da footer da yer alanveyaetiketleri arasına eklemeniz yeterli olacaktır. Eğerki WordPress gibi açık kaynak bir sistem kullanıyorsanız Eklentiler bölümünden Yandex Metrica’yla alakalı bir çok plugine erişebilirsiniz.

https://metrica.yandex.com.tr/ adresinden Sayaçlar kısmına giderek sayacınızı oluşturabilirsiniz. Aşağıda gördüğünüz ekranda Sayaç Ekle kısmına tıklayarak sayacınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

sayaç

Sayaç Ekle butonunu tıkladıktan sonra aşağıdaki ekran karşınıza çıkacaktır. Bu ekranda Sayaç adı kısmına istediğiniz bir ismi yazıp aşağıda yer alan diğer alanları doldurmanız gerekmektedir. Eğer Webvisor teknolojisinde yer alan tıklama kaydı, oturum kaydı, scroll haritası ya da form etkileşimlerini görmek istiyorsanız Oturum Kaydı, Kaydırma Haritası, Form Analizi seçeneğini aktifleştirmeniz gerekmektedir. Ayrıca sağ tarafta yer alan veri işleme alakalı koşulları da kabul etmeniz gerekmektedir.

icerik

Yandex Metrica kurulumunu tamamlama aşamasında aşağıdaki gibi bir ekran bizi karşılayacaktır. Burda dikkat etmemiz gereken en önemli konulardan biri Gelişmiş Ayarlar butonunu tıklayarak alt seçenekleri görmek olacaktır. Eğer E-ticaret sitesiyseniz E-ticaret Verilerinin Yandex Metrica’ya aktarımı opsiyonu açık olmalıdır.

yandex

Kurulumumuzun son aşamasında aşağıdaki gibi takip kodlarını verecektir. Bu kodları sitemize ekledikten sonra Yandex Metrica siteye dair birçok veriyi toplamaya başlayacaktır.

metrica

Said Aydın

Dijital Pazarlama Uzmanı

Diğer yazılarımıza göz atmak için:

Facebook Business Suite

Google Search Console Insights Nedir?