Sosyal Medya Algoritmaları, ortalama bir bireyin hayatında büyük bir rol oynamaktadır. Aslında Facebook, 2017 itibariyle Google ve YouTube ‘dan sonra dünyada en çok görüntülenen 3. web sitesiydi. Bu platformlardaki pek çok kullanıcıyla, bir düzen ve sistem yaratmaya ihtiyaç var ve bir algoritma tam da bunu yapıyor.

Sosyal Medya Algoritmaları

Sosyal medya algoritmaları her zaman değişiyor ve dijital pazarlamacılar için bu davranış kurallarına ayak uydurmak zorlaşıyor. Her değişikliğe giren her ayrıntıyı bilmenin bir yolu yok, ancak iyi bir fikrimiz var. Kullandığınız platforma bağlı olarak sosyal medya beklentileriniz farklılık gösterecektir. Platformdaki algoritma, sosyal medya reklamlarında ve içerik yerleşiminde nerede konumlanacağınızı belirler.

Bu yazımızda, bir algoritmanın ne olduğunu, farklı sosyal medya algoritmalarını ve içeriğinizi sosyal medya için nasıl optimize edeceğinizi anlayacaksınız.

Sosyal Medya Algoritmaları Nelerdir?

Algoritma, bir veri grubunun nasıl davrandığını belirleyen matematiksel bir kurallar dizisidir. Sosyal medyada algoritmalar düzeni korumaya yardımcı olur ve arama sonuçlarının ve reklamların sıralamasını belirler. Örneğin Facebook’ta, sayfaları ve içeriği belirli bir sırayla görüntülenmeye yönlendiren bir algoritma vardır.

Geçen yıl itibarıyla yaklaşık 4 milyar internet kullanıcısı vardı ve bu kullanıcılardan yaklaşık 3 milyarı sosyal medyayı aktif kullanıyordu . Bu, gözlemlemek ve yönetmek için büyük bir kaynak. Bu nedenle algoritmalar, sosyal medya hesaplarının ve içeriğinin geçerliliğini ve yerleşimini belirlemede çok önemlidir.

Pek çok algoritma var sürekli gelişip değiştikleri için bunların nasıl işlediğine dair bütüncül bir bilgi hakimiyeti mümkün olmasa da, sosyal medya dünyasında manevra yapacak ve başarılı olacak kadar bilgimiz var. Son birkaç yılda tanık olunan en büyük değişimlerden biri,sosyal medya algoritmalarının, Google’ın sıralamada ilk gözettiği ilke olan kullanıcı dostu bir odaklanmayı benimsemeleri. Bu odak, sosyal medya kullanıcılarını alakalı, yüksek kaliteli içerik göndermeye ve tüketicilerle etkileşim kurmaya teşvik eder.

Sosyal Medya Algoritma Türleri

Sosyal Medya Algoritmaları

Sosyal medya algoritmaları platforma göre değişir. Bu nedenle, sosyal medya markasına göre ayırabilirsiniz. Ana platformlar Facebook, Instagram, TikTok, LinkedIn, Twitter ve Pinterest’tir. Hadi her birinin ve şu anda içerik ve kullanıcıları nasıl sıraladıklarına bir göz atalım.

Facebook

Anlamlı müşteri katılımı, Facebook’un algoritma düzeninin anahtarıdır. İşletme gönderileri yerine yerel, ailevi ve arkadaş canlısı yayınların önemini ve izlenmesini yoğunlaştırmak için oluşturulmuştur.

Ücretli içerik ayrı olarak sıralanır ancak yine de katılım, müşteri yanıtı ve konuyla alaka etrafında dönmektedir. Burada kullanıcı dostu içerik kilit önem taşırken, Facebook algoritmasının son zamanlarda yürüttüğü bir başka strateji de spam yönetimi. 2018’in ilk üç ayında Facebook, 500 milyondan fazla sahte hesap buldu ve kapattı .

Pinterest

Pinterest çok farklı bir düzen ve takipçi stratejisine sahip olsa da yine de bir sosyal medya platformu olarak sayılıyor. Rehberli arama yöntemi, yeni bağlantıları teşvik etmek için geçmiş içerik etkileşimlerinden toplanan verileri kullanır. Örneğin, daha önce düğün saç stillerini görüntülediyseniz, Pinterest’in bir sonraki oturum açışınızda size daha fazla saç modeli gösterme olasılığı daha yüksektir.

Bu ilgi alanı temalı algoritmanın yararı, kullanıcıya her zaman Pinterest’in sevdiklerini bildiği bir şeyi göstermesidir. Bu, içeriğin tüketilme ve beğenilme olasılığını artırır.

LinkedIn

B2B pazarlamada lider olarak tanınan LinkedIn, takipçi oluşturmaktan çok ağ oluşturmaya adanmış bir sosyal platformdur. Şu anda Fortune 500 şirketlerinin kullanımı için en yaygın platformdur .

Site, bağlantı ve etkileşime dayalı bir algoritma geliştirdi, bu yüzden güçlü ve alakalı içerik LinkedIn başarısının anahtarıdır. Ağ zincirinizde çok fazla bağlantınız olmasa bile, okumaya değer içeriğiniz varsa bunu daha sonra oluşturabilirsiniz.

Twitter

Twitter, gönderilerini yalnızca kullanıcıyla ilişkili olarak değil, aynı zamanda yayınlanan zaman ve tarihe göre sıralaması açısından benzersizdir. Yeni ve güncellenmiş materyal, günlük haberlere göre daha üst sıralarda. Bir Tweetin sahip olduğu yorumların sayısı da sıralamasını etkileyecektir.

Instagram

Instagram, bir günde mümkün olduğu kadar çok insana bilgi göstermekle ilgilidir. Bu nedenle, algoritması, alaka düzeyi ve bağlantıdan katılım ve içerik popülerliğine kadar sosyal medyanın her yönüne odaklanır.

Instagram algoritmasının arkasındaki mantık, yorumları, paylaşımları, beğenileri, eklemeleri ve daha fazla gönderimi teşvik etmektir.

TikTok

TikTok öneri algoritması aslında Instagram algoritması gibi kullanıcıların temel davranışlarını analiz ederek onlara alakalı videolar göstermeye odaklı. Ancak TikTok’u Instagram’dan farklı kılan bazı noktalar var.

TikTok “Sizin İçin” akışı, kullanıcılara %100 kişiselleştirilmiş bir akış sunuyor. Sistem yorum yaptığınız hesaplar, ürettiğiniz içerikler, takip ettiğiniz profiller, etkileşimde bulunduğunuz paylaşımlar, izlemeden atladığınız videolar gibi faktörleri göz önünde bulundurarak kullanıcılara özel bir akış sunuyor.

Tabii ki TikTok algoritması bunlarla sınırlı değil. TikTok algoritması performans odaklı çalışarak kullanıcıların karşısına en alakalı sonuçları çıkarmayı hedefliyor. Örneğin sonuna kadar izlediğiniz videoların çeşitleri kişiselleştirilmiş alan için önemli bir sinyal. Sistem kullanıcıların karşısına tamamını veya tamamına yakın süre izlediği videolara benzer videolar çıkarmayı da önceliklendiriyor. Bu özellik ülke ve dil tercihlerinden bile önce geliyor. Yani TikTok, dil tercihiniz Türkçe olsa bile ilgi alanınızın dışında bir Türkçe videoyu karşınıza çıkarmak yerine tarzınıza uygun yabancı kullanıcıların videolarını karşınıza çıkarmayı tercih ediyor.

TikTok, kullanıcılara zaman zaman ilgi alanı dışında olan içerikler de sunarak kullanıcıların ilgi alanlarını test ediyor ve öneri içeriklerini buna göre şekillendirebiliyor.

Herhangi Bir Sosyal Medya Platformunda İçeriğinizi Optimize Etmek İçin 8 İpucu

1. Kısa Videolar Oluşturun

Sosyal Medya Algoritmaları tüketicilerin içerikte karışık medya görmeyi sevdiğini biliyoruz, ancak videonun favori olduğu kanıtlandı. Reklam kampanyalarında video kullanan pazarlamacılar, kullanmayanlara göre yılda% 66 daha fazla nitelikli olası satış elde ediyor . Bir kısa bir video tarama hızlı bir sosyal medya sırasında tam tüketilen edilme şansı çoktur kalmaz, ama oluşturmak ve yayınlamak için daha az zaman ve kaynak alır.

Facebook’un canlı video seçeneği, takipçilerin ilgisini çekmenin ve videonuzla ilgili ölçümleri izlemenin en uygun yoludur. Videonun canlı kısmı bittikten sonra, görüntülenebilir durumda kalır, böylece profilinize bağlanan kullanıcılar bunu kaçırmaz.

2. Etkileşime Davet Eden İçerik Oluşturun

Kullanıcı etkileşimi, sosyal medya tarayıcı botlarında kullanıcı lehine görünüyor. İçeriğiniz ne kadar çok beğenilir, paylaşılır ve yorumlanırsa o kadar olumlu görünür. Kullanıcıları etkileşim kurmaya ve etkileşime girmeye davet eden içerik yayınlamak, sıralamayı iyileştirir ve marka bağlılığını teşvik eder. Bazı etkileşimli içerik örnekleri şunları içerir:

Şirket Soru-Cevap

Canlı röportajlar

Takipçi anketleri ve testleri

Beğenilere ve paylaşımlara odaklanan promosyonlar

Fotoğraf başlıklandırma yarışmaları

3. Mizah ve Duyguları Harekete Geçirme

İster komik bir durum, ister kendi kendine gelen yavru bir hayvan hakkında dokunaklı bir video olsun, duygulara hitap etmek markanızı insanlaştırır.

Takipçileriyle daha derin düzeyde bağlantı kuran şirketler, sadece saçma bir GIF veya mizah bile olsa, tekrarlanan yorumları, beğenileri ve paylaşımları görme olasılıkları daha yüksektir.

4. UGC Anahtar

UGC veya Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik, diğer kullanıcılar tarafından yapılan mizahlar, fotoğraflar, videolar ve hatta ekran görüntüleri olarak sayılır. Bu, içerik optimizasyon yöntemi olarak neden yararlıdır? Yaratıcının veya yaratıcının takipçilerinin dikkatini çeker ve onları meşgul eder.

Aynı zamanda zaten yapılmış ve sevilen bir şeyin popülerliğinden de yararlanıyor. Bu, kendi akılda kalıcı içeriğinizi oluşturmak için harcayabileceğiniz zamanı ve çabaları azaltır. UGC’yi kullanmak, uygun şekilde paylaşıldığı ve gerektiği yerde saygı gösterildiği sürece başkasının çalışmasını kopyalamak değildir.

5. Geri Dönün

Sosyal Medya Algoritmaları kullanılması çok basit bir strateji gibi görünse de yorumlarda müşterilere ulaşmanın başarılı bir strateji olduğu biliniyor. Sosyal medyada birçok şirket arkasına yaslanıp tüketicilerin kendilerine gelmesini bekler. Durum böyle olmak zorunda değil. Markanızla alakalı ilginç içeriklere ulaşın, yorum yapın, beğenin, hatta paylaşın.

Etkileşimde olduğunuzu gördüklerinde diğer müşterilere iyi görünür ve kendi yorumlarınızı alma şansınızı artırır.

6. Haberleri Bildirin

Sektör haberlerinden haberdar olmak, sosyal medya takipçilerini etkilemenin kesin bir yoludur. Sizi alanınızda bir otorite olarak markalar ve zaman zaman sayfanıza bakmaları için onlara bir sebep verir. Örneğin, moda endüstrisindeki bir işletmeyi temsil ediyorsanız, takipçileri yeni Spring serisine bir göz atabilir. Okumak için izledikleri daha fazla haber görme umuduyla yayınlarınızı takip edecekler.

7. Takipçi Davet Et

İşletmeler, takipçilere katı ve huysuz görünebilir, bu da müşterinizin markasını bir kişi olarak değil, bir şey olarak boyar. Yönetim ve personel resimleri gibi ilişkilendirilebilir insanlaştırılmış içerik yayınladığınızda, gerçek insanlara ve gerçek yüzlere kapıları açar. İzleyicilerinize perdenin arkasına şöyle bir göz atın:

“Hayatından bir gün” videosu

Bireysel personel tarafından haftalık içerik rotasyonu

Ofisin içinden haftanın komik fotoğrafı

İşyerinde bir tur

Ürün veya hizmetlerin canlı tanıtımları

8. Ne İstersen Sor

Sosyal Medya Algoritmaları kulağa basit geliyor çünkü öyle. Pazarlamacılar bağlantı kurmak için mücadele etmek zorunda değil – onlardan isteyebilirsiniz. Sosyal medya kullanıcıları sosyal oldukları için buna denir. Düzenli olarak etkileşimde bulunurlar ve sık sık kullandıkları bir markaya yardım etme şansını değerlendirirler. Normal içeriğinizi gönderirken etiketleri, beğenileri ve paylaşımları isteyin. Bunu atipik bir eylem çağrısı olarak düşünün.

Yalnızca, Twitter takipçilerinizden sizi ücretsiz bir fiyat teklifi için aramalarını istemek yerine, gönderinizdeki arkadaşlarını etiketlemelerini veya gördüklerini beğendikleri takdirde paylaşmalarını istiyorsunuz. Bu, yukarıdaki içerik fikirlerinden herhangi biri için harika bir son.

Sosyal Medya Algoritmalarından Kazanç Sağlayın

Bu makaleyi sonuna kadar okuduysanız, umarım algoritmaları kendi lehinize kullanma hakkında kafanızda planlar oluşmuştur. Bazı sosyal medya kullanıcıları, algoritmaları bizi belirli bir kural setine bağlayan ipler olarak görür, ancak aynı zamanda başarı için bir harita oluştururlar. Rakiplerin üstesinden gelmenize ve zirveye çıkmanıza yardımcı olacak haritayı okumayı öğrenmeniz gerekir.

İster sosyal medyayı kendi pazarlama ihtiyaçlarınız için kullanıyor olun, ister bir müşteriyi temsil ediyor olun, bu platformlar trafik ve yatırım getirisi için büyük bir avantajdır. Düşük ek yük (sonuçta ücretsizdir) ve minimum zaman taahhüdü ile sosyal medya, çok az çıktıyla veya hiç çıkmadan artan gelir üretme yeteneğine sahiptir.

Sosyal Medya Pazarlamasında Profesyonel destek almak için bize ulaşabilirsiniz.

Diğer yazılarımıza göz atmak için:

Google Trend Nedir ve Nasıl Etkili Kullanılır

Etkili Reklam Metni Yazmanın 21 Yolu