B

aşarılı bir pazarlama stratejisi oluşturmaya çalıştığınızda, dikkate almanız gereken en önemli faktörlerden biri hedef kitlenizdir. Pazarlama mesajınız; ister başka şirketlere ister bireysel tüketicilere yöneltin, planladığınız pazarlama eylemleri ve kullandığınız kanallar üzerinde önemli bir etkiye sahip olmalıdır.

B2B ve B2C

Şirketlerin ve bireysel tüketicilerin farklı talepleri, ihtiyaçları ve amaçları vardır. Bu nedenle, her iki grup için de aynı pazarlama mesajını kullanmanız tavsiye edilmez. Ve işte B2B (işletmeden işletmeye) ve B2C (işletmeden müşteriye) pazarlamanın devreye girdiği yer – başarılı pazarlama kampanyaları yürütmek ve doğru kişilere doğru mesajla ulaşmak için bilmeniz gereken iki ayrı pazarlama türü .

Bu makaleyi okuduktan sonra hakim olacağınız konular:

B2B ve B2C pazarlama arasındaki temel farklar nelerdir,

B2B reklamlarında odak noktaları nelerdir,

B2C pazarlamada odak noktaları nelerdir.

B2B ve B2C pazarlama arasındaki temel fark nedir?

B2B ve B2C pazarlama arasındaki temel ayrım, hedef kitledir. B2B diğer şirketleri hedeflerken, B2C bireysel müşterilere odaklanır. Başarılı bir dijital pazarlama stratejisi uygulamak için, hangi modelin işletmenizle uyumlu olduğunu bilmeniz gerekir.

B2B ve B2C pazarlaması arasındaki bir diğer önemli fark, iletişim hedeflerinin biraz farklı olmasıdır. B2B daha çok uzun süreli ilişkiler kurmaya odaklanırken, B2C daha çok hızlı satışlar ve kısa ilişkiler etrafında şekillenmiştir.

B2B’de pazarlama mesajları, zaman, para ve diğer kaynaklardan tasarruf etme olasılığını vurgular – gerçek ve kolayca ölçülebilir ürün veya hizmet nitelikleri. Öte yandan, B2C, güçlü bir şekilde duygulara ve bireysel müşterilerin ihtiyaç ve isteklerini karşılamaya dayanır.

B2B ve B2C

Dahası, B2B pazarlama çabaları yalnızca birkaç müşteriyi, ancak büyük alımlar yapmaya eğilimli olanları çekmeyi hedeflerken, B2C pazarlama yaklaşımı, küçük ama çok sayıda alım yapacak birçok tüketiciyi hedeflemektedir. Sonuç olarak, B2B pazarlamada pazarlama maliyetleri genellikle önemli ölçüde daha yüksektir.

Bununla birlikte, vurgulanması gereken şey, B2B ve B2C pazarlamanın ortak paydayı paylaşmasıdır, çünkü herhangi bir pazarlama kampanyasının başarısı, büyük ölçüde şirketinizin değerlerinin hedeflere hitap edip etmediğine bağlıdır. Her iki grup da müşterileriniz sadece bir ürün veya hizmet değil, işletmenizin temsil ettiği misyonu da satın alır.

B2B reklamda odak noktaları nelerdir?

Müşteri eğitimi

Ürün ve hizmetlerin tüm özelliklerinin, çalışma şekillerinin ve müşteriler için nasıl fayda sağlayacağının ayrıntılı açıklamasını yaptıktan sonra, müşteri tabanınızı genişletme ve alanında uzman olarak algılanma şansınız artar.

Öncelikle endüstri jargonu içeren ilginç ve ilgi çekici makaleler (bir blogda yayınlanmış) ile yapılabilir. Blog makaleleri söz konusu olduğunda, arama motorları aracılığıyla yeni müşteri gruplarına ulaşmak için uygun anahtar kelimeleri kullanmak da çok önemlidir.

Yüksek kaliteli UX(kullanıcı deneyimi) için sürekli çalışma

Web siteniz zayıf bir tasarıma sahipse ve onu UX (kullanıcı deneyimi) için optimize etmediyseniz , bu potansiyel müşteriler için rahatsız edici olabilir. Özellikle B2B pazarlama söz konusu olduğunda son derece önemlidir, çünkü zayıf UX, işletmenizin pürüzlü ve amatörce algılanmasına neden olabilir.

Ana sayfanızın veya açılış sayfanızın bilgilendirici, gezinmesi kolay (gezinme yolu veya menü ile) olduğundan, hızlı yüklendiğinden ve iyi bir ilk izlenim bıraktığından emin olun.Ancak bu şekilde, trafiği artırma ve satış yapma olasılığınız yükselir.

YG’yi bir fayda olarak artırmak

B2B alanında, müşteriler öncelikle belirli ürün veya hizmetler kullanıldığında elde edilebilecek verimliliğe odaklanır. Ve ROI (yatırımın geri dönüşü), verimlilik başarısının en yaygın kullanılan göstergelerinden biridir.

Pazarlama mesajınıza yatırım getirisini artırma olasılığını dahil ederseniz, bu, işletmeleri için net ve yüksek kaliteli bir avantaj olduğundan potansiyel müşterileriniz için ilgi çekici bir bilgi olarak kullanılabilir.

Diğer şirketlerin görüşleri

Pazarlama mesajlarınızda (ister bir açılış sayfasında isterse doğrudan bir pazarlama kampanyasında olsun) ürünlerinizin veya hizmetlerinizin güven ve güvenilirliğine ilham vermek için, müşterilerinizden tavsiye ve olumlu referanslar eklemelisiniz .

Müşteriler, özellikle daha pahalı hizmetler veya genellikle B2B işletmelerini hedef alan ürünler söz konusu olduğunda, bir dürtmede deve satın almadıklarını hissetmeyi severler. Çözümünüz hakkında dürüst ve olumlu görüşler aktararak işletmenizi mümkün olan en iyi bakış açısıyla sunar ve ürün veya hizmetinizi satma olasılığını artırırsınız.

Net işbirliği kuralları

B2B promosyonu söz konusu olduğunda bir diğer önemli husus, işbirliği kurallarını açıkça belirtmeniz gerektiği gerçeğidir. Bazı özellikleri gizlemek veya küçük harflerle bir şeyler yazmak, iş yapmanın profesyonelce olmayan ve sinsi bir yolu olarak algılanabilir ve potansiyel müşterileri kaybetmenize neden olabilir.

Burada önemli olan mantıkla konuşan gerçekleri, rakamları ve açık kuralları kullanmaktır. B2B reklamlarında dürüstlük ve kalite çok takdir edilen değerlerdir ve B2B reklamlarında bunları ihmal ederseniz başarısız olabilirsiniz.

B2C pazarlamasında odak noktaları nelerdir?

Eğlenceli içerikler sunmak

İnsanlar bir satın alma işlemi yaparken kendi zevklerine büyük yatırım yaptıklarından, kullanılan mesaj ve kelime haznesi oldukça basit olmalıdır, bireysel müşteriler sektör terminolojisini bilmeyebilir.

Sosyal medyanızda, bir açılış sayfasında veya bir web sitesinde video kullanmak harika bir örnektir. Son dönemlerde oldukça ilgi gördükleri için infografiklerden de yararlanabilirsiniz.

Duyguları etkilemek

Günümüzde insanlar mantıktan çok duygularıyla alışveriş yapıyorlar. Bu nedenle, pazarlama faaliyetleriniz, mantığa atıfta bulunmak yerine onların ihtiyaçlarını ve isteklerini ele almalıdır. Potansiyel müşterilerinize, çözümünüzün onların hayatlarını daha kolay ve daha keyifli hale getirerek değiştirebileceğini gösterin.

Sosyal medya kullanımı

Her yıl, sosyal medya kullanımı ( 2019’da% 9 oranında! ) Büyüyor ve bu da onu dijital pazarlama stratejinizin, özellikle de B2C promosyonu söz konusu olduğunda önemli bir parçası haline getiriyor. Sosyal medya platformlarının harika bir özelliği, paylaşımlarınızı sadece şirketiniz değil müşterileriniz hakkında yapabilmenizdir. Bu da, hedef kitlenizin ilgisini çekmenize ve güven inşa etmenize yardımcı olur.

Facebook, TikTok ve Instagram’da yayınlayarak, hızlı tweetler veya LinkedIn makaleleri göndererek, çözümünüzün onlara sağladığı değeri onlara gösterme şansınız çok yüksektir. Hedef kitlenizle sosyal medyada etkileşim kurmak çok kolaydır ve bu, pazarlama eylemlerinizin ve reklamlarınızın etkinliğini artırmak için kullanılabilir.

Satın alma kolaylığı

B2C promosyonunun bir diğer önemli yönü, kolayca ulaşılabilir olması ve sorunsuz bir satın alma sürecidir. Son tahlilde:

Ürünlerin erişilebilirliği – Tüketiciler beklemeyi sevmezler ve her şeye aynı anda sahip olmak ister. İşletmenizden alışveriş yapmazlarsa başka birine giderler,

Satın alma sürecinin kolaylığı – Tüm satın alma süreci çevrimiçi olarak kolayca yapılmalı ve ödeme süreci hızlı ve sorunsuz olmalıdır,

Arama motorunda arama kolaylığı – Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanımlamak için uygun anahtar kelimeler kullanırsanız, organik trafik yoluyla çok sayıda müşteriye ulaşma şansınız yüksektir.

Influencer marketing

“Gençlerin% 70’i influencerlara geleneksel ünlülerden daha fazla güvendiğinden” ve “Kadınların% 86’sı satın alma amaçlı tavsiye için sosyal medyayı kullandığından” ( Dijital Pazarlama Enstitüsü’ne göre ), bundan yararlanmalı ve influencer pazarlamasını doğru şekilde kullanmalısınız.

Influencer pazarlamasının en önemli özellikleri aktivizm, geniş ilişki zinciri, otorite, aktivite ve trend belirlemedir. Hepsi birlikte, influencerların takipçileri arasında güven uyandırmasını ve satın alma kararlarında büyük bir etkiye sahip olmasını sağlar. Bu nedenle, influencerlar takipçilerini ürün ve hizmetlerinize yatırım yapmaya kolayca teşvik edebilir.

Gördüğünüz gibi, B2B ve B2C reklamcılık biraz farklı ele alınmalıdır, ancak ortak bir hedefleri vardır: gelir ve satış değerleri. Günün sonunda B2B veya B2C’nin hangi tarafında olursanız olun, dış farklılıklara rağmen tüm pazarlama P2P’dir (kişiden kişiye). Ve bunu her zaman aklınızda bulundurmalısınız.

Her türden ziyaretçiden kaliteli olası satışlar elde edin ve dönüşümlerinizi artırın.

Diğer Yazılarımızı incelemek için:

Açılış Sayfaları için SEO ipuçları

SEO Yapmayı Bırakırsanız Ne Olur?